Papilomos: simptomai, priežastys, diagnozė, gydymas ir prevencija

Papilomos yra nedideli odos dariniai, atsirandantys įvairiose kūno vietose. Ypač dažnai juos galima pamatyti vietose, kur oda yra trintis (pavyzdžiui, ant kaklo, kirkšnių srityje ir kt. ). Tokių darinių atsiradimo priežastis yra tik viena – tai žmogaus papilomos virusas. Gana dažna infekcija, kuri 90% atvejų perduodama lytiniu keliu. Būtent ši patologija išprovokuoja papilomų atsiradimą imuniteto sumažėjimo ar daugelio neigiamų veiksnių poveikio metu.

Leiskite mums išsamiau apsvarstyti ŽPV problemą ir išsamiai suprasti, kaip verta gydyti papilomas ir kada verta skambėti.

Svarbu!

Šiame straipsnyje pateikta informacija neturėtų būti naudojama savidiagnozei ar savęs gydymui. Norėdami teisingai diagnozuoti ir gydyti, visada turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.

Užsikrėtimo būdai

ŽPV – tai itin paplitusių ir nevienalyčių DNR turinčių virusų grupė, pažeidžianti odos ir gleivinių epitelį. Remiantis statistika, dauguma infekcijų atsiranda lytinių santykių metu. Be to, infekcija gali atsirasti tiek makšties sekso, tiek oralinio / analinio lytinio akto metu.

Buvo nustatyta ir aprašyta daugiau nei 190 papilomos virusų tipų. Kiekvienas iš jų daugiau nei 10% skiriasi nuo artimiausios giminingos padermės, dėl to klinikinis vaizdas gali skirtis (ar net nebūti).

18–24 ir 25–31 metų pacientai turi didžiausią procentą ŽPV užsikrėtusių ir sveikatos priežiūros paslaugų. Pavyzdžiui, remiantis naujausia statistika, apie 14, 5% 18–24 metų mergaičių vizitų pas ginekologą yra susiję su anogenitalinių papilomų atsiradimu.

Didelė dalis infekcijų atsiranda buitinėmis priemonėmis – kontaktuojant su užsikrėtusio žmogaus oda ar gleivinėmis. Įtrūkimai, įpjovimai ar kiti epidermio pažeidimai padidina infekcijos riziką.

Dažnai užsikrečiama gimdymo metu – vaikas užsikrečia nuo motinos eidamas gimdymo kanalu. Taip pat negalima atmesti galimybės užsikrėsti savimi. Tai atsiranda dėl mechaninių odos pažeidimų (pavyzdžiui, epiliacijos metu). Dėl to atsiranda klinikinių ŽPV apraiškų, tai yra karpos.

Verta paminėti, kad papilomos virusas priklauso antroponoziniams patogenams, tai yra, jo perdavimas galimas tik iš žmogaus žmogui. Nustatyta, kad ŽPV ląstelės tam tikrą laiką gali išlikti net ir nuskustose odos ląstelėse.

Žmogaus papilomos virusas yra vienintelis, kuris neprasiskverbia į kraują, todėl infekcinis procesas vyksta be akivaizdaus uždegimo. Po užsikrėtimo patogenas užkrečia nesubrendusias bazinio sluoksnio ląsteles, kurios vėliau prasiskverbia į epitelio ląsteles. Infekciją dažnai palengvina mikrotrauma arba odos ir gleivinių uždegimai, nes dėl to susilpnėja vietinis imunitetas.

Paprastai ŽPV organizme yra chroniškai, o inkubacinis laikotarpis po užsikrėtimo trunka nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.

Įsiskverbęs į ląstelę, virusas naudoja ląstelių sistemas savo baltymams gaminti. Sintetinami baltymai, kurie palaiko viruso DNR replikaciją. Viruso ląstelės vystosi lėtai, tačiau laikui bėgant jų sintezė gali sukelti onkogenų, dalyvaujančių imuniniame atsake ir uždegime, atsiradimą. Būtent šie genai gali sukelti piktybinius procesus organizme. ŽPV gyvavimo ciklą galima suskirstyti į šiuos etapus:

 • viruso patekimas į organizmą;
 • DNR replikacija bazinio sluoksnio ląstelėse;
 • transformacija ir piktybiniai navikai (piktybinė degeneracija);
 • virusinių ląstelių išskyrimas iš paviršinių epitelio sluoksnių (kitų kontaktinės infekcijos tikimybė).
ŽPV vakcinacija

Išvaizdos priežastys

Labai dažnai žmogaus papilomos virusas yra "miegančioje" būsenoje, tai yra, jis neturi jokių išorinių apraiškų. Virusinė DNR yra laisvos būklės epitelio ląstelėse, todėl gali gaminti virusines daleles. Šis procesas sustiprėja sumažėjus imunitetui. Daugeliu atvejų infekcijos eiga yra besimptomė dėl ląstelinio imuniteto mechanizmų veikimo. Tai yra, išorinės infekcijos apraiškos atsiranda tik tuo metu, kai sumažėja imunitetas.

Dėl šios priežasties papilomų atsiradimas ant kūno paprastai yra susijęs su daugelio neigiamų veiksnių poveikiu, įskaitant:

 • Lėtinių ligų paūmėjimas.
 • Užkrečiamos ligos.
 • Metaboliniai sutrikimai.
 • Kitos lytiniu keliu plintančios infekcijos.
 • Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu.
 • imunodeficito būsenos.
 • Virškinimo trakto ligos.
 • Asmeninės higienos taisyklių nesilaikymas.
 • Neteisinga mityba.
 • Nuolatinis stresas.
 • Kiti imunitetą mažinantys veiksniai.

Vyresnio amžiaus žmonėms kyla didesnė rizika, nes su amžiumi imuninė sistema veikia blogiau, todėl negali apsisaugoti nuo įvairių kenksmingų organizmų poveikio. Taip pat papilomos gali tapti dažna ŽPV užsikrėtusių vaikų problema. Nesuformavęs vaiko imunitetas negali susidoroti su virusu, dėl kurio atsiranda įvairių odos apraiškų.

Moterims nėštumas yra rizikos veiksnys. Šiuo metu atsiranda natūralus imuninės sistemos slopinimas, dėl kurio įvairiose kūno vietose atsiranda papilomų. Taigi nenuostabu, kad daugelis pacientų apie ŽPV buvimą sužino tik pirmojo trimestro tyrimo metu.

Papilomų klasifikacija

Papilomos gali atsirasti ant odos ar gleivinių. Paprastai tokios formacijos yra gerybinės, tačiau yra tam tikra jų piktybinio degeneracijos rizika. Visai ligai būdingas platus išplitimas ir pasikartojimas, tai yra, formacijos gali išnykti ir atsirasti naujose vietose.

Skirtingi papilomos viruso tipai sukelia įvairių odos pažeidimų susidarymą. Dažniausios parinktys yra šios:

 • Paprastos (vulgarios) karpos.
 • Padų karpos.
 • Plokščios karpos.
 • Filamentinės papilomos (akrochordai).
 • Kondilomos (anogenitalinės karpos).
 • Gyslainės papiloma.
 • Bazinių ląstelių papilomos.

Reikia pažymėti, kad klinikinės ŽPV apraiškos dažniau pasireiškia moterims. Kita vertus, vyrai veikia kaip viruso nešiotojai ir perduoda jį per buitinį ar seksualinį kontaktą.

Atskirai verta paminėti, kad visos papilomos paprastai skirstomos į mažos ir didelės onkogeninės rizikos formacijas:

 • Pirmoji grupė apima auglius, atsiradusius dėl ŽPV tipų, tokių kaip 1, 2, 3, 5, 6, 11, 30 ir kt.
 • Didelės onkogeninės rizikos grupėje pažymėtina ŽPV 16, 18, 31, 33, 35 ir kt.

Tačiau toks skirstymas yra sąlyginis, nes pirmosios grupės viruso buvimas negarantuoja apsaugos nuo onkologijos, o antrosios kategorijos ŽPV taip pat nėra 100% piktybinių procesų atsiradimo rizika.

Išvaizdos simptomai

Daugeliu atvejų ŽPV neturi sunkių simptomų iki formacijų atsiradimo. Štai kodėl pacientas dažniausiai neįtaria, kad yra tokia liga. Remiantis statistika, iki 90% pasaulio gyventojų gali būti užsikrėtę žmogaus papilomos virusu. Tačiau oficialūs skaičiai gerokai mažesni – patvirtinta diagnozė yra tik apie 13-15% gyventojų. Tuo pačiu metu infekcijos plitimas pastaraisiais metais išaugo daugiau nei 10 kartų.

Neoplazmoms būdinga atpažįstama išvaizda. Jie gali būti papilės formos ant siauro kotelio arba būti plokšti. Paprastai jie yra gana tankūs liesti (tačiau kartais randama ir minkštų karpų). Augalų spalva svyruoja nuo šviesiai rausvos iki tamsiai rudos spalvos. Tačiau reikia suprasti, kad klinikinės apraiškos skiriasi priklausomai nuo ŽPV tipo ir formacijų lokalizacijos:

 • Vulgarios karpos dažniausiai turi grubų paviršių. Jiems būdingas didesnis nei 1 mm skersmuo. Kartais dariniai būna gana dideli ir dėl savo artumo susilieja vienas su kitu, sudarydami plačias pažeidimo sritis. Šios karpos dažnai būna ant delnų ir kelių.
 • Suragėjusių papilomų simptomas yra odos spalvos pokyčių, niežėjimo ar skausmo nebuvimas. Tokios karpos turi lygų paviršių, tačiau išoriškai jas vis tiek galima išskirti. Be to, jiems būdinga tanki struktūra.
 • Gijinės papilomos dažnai randamos aplink akis, ant kaklo, pažastyse ir kirkšnyse. Jie turi būdingą išvaizdą - mažus geltonus iškilimus. Laikui bėgant jie keičia savo formą ir tampa pailgesni, gali būti iki 6 mm ilgio.
 • Padų karpoms būdingas mažas dydis ir blizgus paviršius. Dariniai yra lokalizuoti, kaip rodo pavadinimas, ant pėdų. Dėl šios priežasties jie gali sukelti diskomfortą ir skausmą vaikščiojant. Dažnai aplink tokias karpas susidaro mažos „dukterinės" išaugos mažų burbuliukų pavidalu.
 • Labai dažnai ŽPV išprovokuoja anogenitalinių karpų (karpų) atsiradimą. Daugiau nei 90% atvejų tokius neoplazmus sukelia 6 ir 11 tipų papilomos virusai. Kondilomos yra ant lytinių organų, dažnai sukelia diskomfortą ir skausmą.

Yra ir konkretesnių papilomų tipų, kurie gali būti vienokio ar kitokio tipo ŽPV pasekmė. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės turi Lewandowski-Lutz papilomų. Jie yra daugybiniai, išsidėstę ant rankų ir kojų, turi raudonai rudą atspalvį ir išsikiša virš odos paviršiaus.

Pacientams dažnai pasireiškia subjektyvūs viruso paūmėjimo simptomai. Galimos apraiškos yra šios:

 • Pavieniai ar daugybiniai dariniai papulių arba dėmių pavidalu ant odos ir gleivinių.
 • Niežulys ir parestezija (jautrumo sutrikimas) paveiktoje srityje.
 • Skausmas lytinio kontakto metu (su anogenitalinių karpų atsiradimu).
 • Odos deginimas ir skausmas.
 • Įtrūkimai, odos kraujavimas pažeistose vietose.
papilomų pašalinimas

Galimos komplikacijos

XXI amžiaus pradžioje labai patobulėjo laboratoriniai viruso diagnostikos metodai, todėl ŽPV buvo pradėtas nustatyti dažniau. Tai tam tikru mastu leido paveikti infekcijos plitimą, taip pat geriau kontroliuoti galimas komplikacijas.

Daugeliu atvejų papilomos yra gerybinės, tačiau jų išvaizda neturėtų būti ignoruojama. Kai kurios viruso rūšys laikomos onkogeninėmis, o tai reiškia, kad gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Daugybė ŽPV tipų provokuoja gimdos kaklelio, vulvos ar makšties vėžį, o kai kuriais atvejais tampa išangės vėžio ir varpos vėžio kaltininkais:

 • CC (gimdos kaklelio vėžys) yra antras pagal dažnumą piktybinis navikas po krūties vėžio. Daugeliu atvejų šią patologiją sukelia 16 ir 18 tipo virusai. Kasdien nuo šios ligos mūsų šalyje miršta daugiau nei 20 moterų.
 • Vulvos ir makšties vėžys sudaro iki 5% visų anogenitalinių piktybinių patologijų. Be to, kas 10 tokio vėžio atvejis yra susijęs su 6 ir 11 tipų ŽPV, kurie laikomi mažai onkogeniškais. Pastebėtina, kad būtent šios žmogaus papilomos viruso rūšys dažniausiai sukelia anogenitalines karpas.
 • Išangės vėžį dažniausiai sukelia 16 ir 18 ŽPV tipai. Moterims ši patologija pasireiškia beveik pusantro karto dažniau.
 • Varpos vėžys sudaro apie 0, 5% visų onkologinių vyrų patologijų. Dažniausiai ligos priežastimi tampa 6, 11, 16 ir 18 tipų papilomos virusai.

Tai reiškia, kad galime daryti išvadą, kad daugumą ŽPV komplikacijų sukelia tie patys virusų tipai, kurie provokuoja papilomų atsiradimą ant kūno. Todėl ekspertai rekomenduoja neatsižvelgti į gydymą, jei atsiranda tokių neoplazmų.

Papilomų diagnozė

Norėdami diagnozuoti ŽPV, pacientas turi susitarti su dermatovenerologu. Pasirodžius net pavienėms karpoms, patartina kreiptis patarimo. Privalomas susitikimas su specialistu bus reikalingas šiais atvejais:

 • Po traumos liko žaizda, kuri ilgai negijo.
 • Yra skysčio išskyros arba papilomos skausmingumas.
 • Pasikeičia darinio dydis arba spalva.
 • Yra nemalonus kvapas arba pūlių išskyros.
 • Yra plaukų slinkimas augimo srityje.

Gydytojas atliks išorinį tyrimą, kad patvirtintų arba paneigtų papilomų buvimą. Be to, negalima atsisakyti daugybės laboratorinių tyrimų, nes svarbu nustatyti viruso tipą ir galimas jo pasekmes.

Dažniausiai skiriami šie tyrimai:

 • bendra kraujo analizė;
 • kraujo chemija;
 • polimerazės grandininės reakcijos (PGR) metodas;
 • retais atvejais – darinių biopsija.

Diagnozės pagrindas yra kraujo tyrimas PGR. Su jo pagalba galima nustatyti ŽPV buvimą, nustatyti tikslią viruso rūšį, taip pat ar liga netapo lėtine.

Mūsų šalyje dabar praktikuojamas požiūris į diagnostiką, įskaitant profilaktinį patikrinimą. Jo įgyvendinimui naudojamas PGR tyrimas dėl ŽPV, nes net vienas tokio tyrimo atlikimas per visą gyvenimą gali užkirsti kelią galimoms infekcijos komplikacijoms.

Jei reikia, skiriami papildomi tyrimo metodai. Pavyzdžiui, norint patikrinti, ar gimdos kaklelio epitelyje nėra pakitimų, kuriuos gali sukelti ŽPV, naudojamas Pap testas (citologinė ląstelių su Papanicolaou dėme mikroskopija). Be to, kaip diagnozės dalį, gali būti atlikta išplėstinė kolposkopija arba histologinis audinių, paimtų iš gimdos kaklelio, tyrimas.

Pacientui gali būti paskirta susijusių specialistų konsultacija ir apžiūra: pavyzdžiui, alergologo, imunologo, urologo, chirurginio onkologo. Moterims dažnai reikia kreiptis į akušerį-ginekologą, kad nustatytų gimdos kaklelio, vulvos ar makšties foninius ir displazinius procesus.

Be to, diagnozuojant su ŽPV susijusias ligas dažnai naudojami papildomi diagnostikos metodai:

 • klinikinis-vizualinis;
 • kolposkopinis;
 • citologinis;
 • imunocitocheminis;
 • histologinis;
 • KT skenavimas;
 • ultragarsinis tyrimas (ultragarsas) ir kt.

Gydymas ir profilaktika

Visiškai gydyti papilomos virusą nėra galimybės. Tai nereiškia, kad pacientui nereikia kreiptis į gydytoją. Svarbu nustatyti, kokio tipo virusu pacientas yra užsikrėtęs, ar negresia piktybiniai navikai ir kodėl papilomos atsirado būtent dabar (staiga žmogus turi kitų rimtų sveikatos problemų). Be to, daugeliu atvejų yra gydomi infekcijos simptomai, tai yra papilomos, - jie pašalinami. Tai padeda išvengti sužalojimų ir pakartotinės infekcijos.

Gydymo režimas visada parenkamas individualiai, nes turi būti atsižvelgiama į infekcijos tipą, esamas klinikines apraiškas ir individualias organizmo savybes.

Labai dažnai PGR diagnozės metu pacientas nustato viruso buvimą organizme, tačiau klinikinių apraiškų nėra. Tokiu atveju gali būti taikomas profilaktinis gydymas naudojant citostatikus. Su jo pagalba galima kuriam laikui sustabdyti viruso vystymąsi ir užkirsti kelią simptomams.

Jei žmogus turi papilomų, jas reikės pašalinti. Šiuolaikinėje dermatologijoje naudojami keli veiksmingi metodai, leidžiantys pašalinti darinius įvairiose kūno vietose ir gleivinėse. Dažniausiai naudojamos šios procedūros:

 • Kriodestrukcija. Pašalinimo su skystu azotu technika. Yra poveikis paveiktoms kūno vietoms, esant žemai temperatūrai, formacijos audiniai miršta, o tai leidžia pašalinti papilomas nepažeidžiant odos ir su minimalia infekcijos rizika. Metodo pranašumai apima ribotos nekrozės zonos susidarymą ir aplinkinių audinių pažeidimo nebuvimą, nes skystas azotas yra naudojamas paveiktose vietose. Tačiau epitelio atkūrimo procesas gali būti gana ilgas.
 • Elektrokoaguliacija. Šis metodas pagrįstas aukšto dažnio elektros srovės poveikiu. Toks papilomų gydymas pasižymi prieinama kaina, tačiau gali būti labai traumuojantis. Šiluminės energijos poveikis sukelia intersticinio skysčio išgaravimą ir audinių koaguliaciją. Dėl to galima pašalinti pavienius ar daugybinius išaugimus įvairiose kūno vietose. Technika yra gana paprasta atlikti, tačiau ji turi tam tikrų kontraindikacijų.
 • naikinimas lazeriu. Vienas iš veiksmingų papilomų ir kondilomų pašalinimo būdų yra lazerio ekspozicija. Dažniausiai naudojamas didelio intensyvumo CO2 lazeris. Dėl lazerio spinduliuotės energijos audiniai greitai įkaista, todėl juose vyksta destruktyvūs procesai. Neoplazma tiesiog sunaikinama išgaruojant intersticiniam skysčiui. Tokio gydymo pranašumai yra taško poveikio galimybė ir minimali aplinkinių sveikų audinių trauma. Be to, gijimo procesas vyksta greitai ir lengvai, nesusidaro randai ar randai.
 • Radiochirurgija (radijo bangų šalinimas). Tai atrauminis papilomų pašalinimas pjūviu ir koaguliuojant audinius radiografiniu peiliu. Metodas pagrįstas radijo bangų poveikiu, leidžiančiu pasiekti visišką neoplazmo pašalinimą su minimaliu diskomfortu ir be kraujavimo. Toks ŽPV gydymas laikomas gana veiksmingu. Be to, galima atlikti tolimų formacijų biopsiją.
 • Chirurginis pašalinimas. Labiausiai traumuojantis, todėl retai naudojamas metodas. Dažniausiai naudojamas šalinant didelius pažeidimų plotus arba įtarus piktybinę ataugos degeneraciją, nes galima atlikti pašalintų audinių biopsiją. Operacijos metu pašalinamos ne tik papilomos, bet ir dalis sveikų gretimų audinių. Po procedūros reikalingas ilgas atsigavimas, taip pat yra randų ir randų rizika.

Kai kuriais atvejais pacientui gali būti paskirta papildoma vaistų terapija. Tai dažnai apima citotoksinių vaistų, kurie stabdo viruso ląstelių dalijimąsi, vartojimą. Taip pat galima imti lėšų vietiniam imunitetui didinti ir kitoms lėtinėms patologijoms gydyti. Pastaraisiais metais į gydymo schemą dažnai įtraukiami antivirusiniai vaistai, turintys imunomoduliuojančių savybių.

Kalbant apie liaudies gynimo priemones, skirtas papilomų gydymui žmonėms, jos gali būti vadinamos neveiksmingomis ir net pavojingomis. Dažniausiai tokiais metodais tik kuriam laikui pašalinami dariniai – papilomos gali vėl atsirasti toje pačioje vietoje. Be to, tokie metodai negali būti naudojami, jei dariniai kraujuoja ar sukelia skausmą.

Ypatingą vietą pirminėje ŽPV ir jų sukeliamų papilomų profilaktikoje užima antivirusinių vakcinų naudojimas. Mūsų šalyje šiam tikslui naudojamos 2 vakcinos, kurios leidžia apsisaugoti nuo labiausiai paplitusių viruso tipų (6, 11, 16 ir 18). Geriausia išeitis – skiepytis prieš lytinio akto pradžią, tai yra tuo metu, kai nėra galimo kontakto su ŽPV. Žinoma, tokia vakcina negalės visiškai apsaugoti nuo viruso, nes infekcija gali atsirasti net gimdymo metu. Todėl nepamirškite paprastų rekomendacijų:

 • Venkite atsitiktinio sekso ir nepamirškite kontraceptikų.
 • Laikykitės tinkamos mitybos.
 • Laikykitės asmeninės higienos taisyklių.
 • Nenaudokite kitų žmonių higienos priemonių.
 • Reguliariai tikrinkite pas gydytojus.

Pats ŽPV buvimas organizme nėra priežastis sunerimti ar pradėti nekontroliuojamą įvairių vaistų vartojimą. Tačiau tai signalas atkreipti dėmesį į savo imunitetą, laikytis sveikos gyvensenos ir atsisakyti žalingų įpročių. Būtinai pasitarkite su gydytoju, kad sužinotumėte, kokius tyrimus ir kaip dažnai reikia atlikti. Taigi galite išvengti pavojingų infekcijos komplikacijų ir pasiekti ilgalaikę remisiją.

Jei radote neoplazmų, panašių į papilomas, geriau kreiptis į specializuotą kliniką. Patyrę dermatologai padės nustatyti odos neoplazmų priežastį ir, jei reikia, parinks gydymo metodą!

Svarbu!

Šiame straipsnyje pateikta informacija neturėtų būti naudojama savidiagnozei ar savęs gydymui. Norėdami teisingai diagnozuoti ir gydyti, visada turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.